Askerlik

Asker İzni Kaç Gün? Çarşı izni, evci izni, yol izni, ölüm ve mazeret izni

Asker İzni Kaç Gün? Çarşı, Evci, Yol, Ölüm ve Mazeret İzinleri

Kısa dönem asker olarak ülkemize vatan borcunu ödemeye giden evlatlarımızın askerlik süresince kaç gün izin hakkına sahip olduklarını anlatmaya çalışacağız. Öncelikle bir askerin hangi izin türlerine sahip olduğunu tek tek sıralayalım; Bir askerin Mazeret izni, yol izni, çarşı izni ve evci izni olmak üzere 5 farklı izin hakkı vardır.

Askerin Yol İzni Kaç Gündür?

Yol izni evinizin askerlik yaptığınız birliğe olan uzaklığı ile ilgili olarak en az 1, en fazla da 3 gün olmaktadır. Eğer eviniz ile askerlik yaptığınız birliğinizin arası;

  • 0-800 km arası ise askerlik yol izniniz 1 gün,
  • 800-1600 Km ise askerlik yol izin süreniz 2 gün,
  • 1600 km’den fazla ise askerlik yol izin süreniz 3 gün olur.

Yol izniniz askerlik sürenizden düşülür, yani askerlik yapmış sayılırsınız.

Askerin Ölüm İzni Kaç Gün?

Askerin birinci dereceden akrabalarının ölümü halinde ölüm izin hakkı vardır. Askerin ölüm izin hakkının süresi ise 10 gündür. Ayrıca bu süreye yol izni de eklenir ve toplam izin süresi haliyle uzar.

Askerin 1.dereceden yakınları kimlerdir?

Askerin annesinin, Askerin babası, Askerin eşi, Askerin çocuğu 1. dereceden yakınları olur. Askerin ölüm izin süresi askerlikten sayılır.

Askerin Çarşı İzni Nedir?

Askere hafta sonu ya cumartesi ya da Pazar günü 09:00’dan itibaren çarşı izni verilir ve akşam 16:00 veya en geç 17:00’de birliğine giriş yapması zorunludur. Bazı birliklerde güvenlik gerekçeleriyle askerin çarşı izinleri iptal edilebilmektedir.

Askerin Evci İzni Hakkında Bilgi

Askere verilen evci izni askerin anne, baba, eş, evli ağabey ve evli ablalarının gelip izin almaları halinde cuma akşamı saat 17:00’den Pazar akşamı yine 17:00’ye kadar izin hakkıdır. Burada önemli bir nokta acemilik döneminde asker evci izni hakkından faydalanamaz. Ancak usta birliğine geçince evci izni hakkı verilir. Evci izinleri askerlikten sayılır. Evci izni ayda en fazla 2 kez kullanılabilir. Evci izni süresince belirli yerler dışında yani garnizonun dışına çıkmak yasaktır.

Kısa Dönem Askerin İzin Hakkı Kaç Gün?

Kısa dönem askerlerin askerlik süreleri 6 aydır. Devlet askerlik yapılan her ay için 2 gün izin verdiğinden kısa dönem askerlerin 12 gün izin hakları vardır. Bu kullanılma hakkı olan 12 gün iznin 10 günü askerin herhangi bir mazeret göstermeden yani kafasına göre alıp kullanabileceği izindir. Geriye kalan 2 gün ise askerin mazeret izin süresidir. Bu izin mazeret gösterilerek ancak kullanabilir.

Uzun Dönem Askerin İzin Hakkı Kaç Gün?

Uzun dönem askerin askerlik süreleri 12 aydır. Devlet askerlik yapılan her ay için 2 gün izin verdiğinden 24 gün izin hakkı vardır. Bu 24 gün iznin 21 günü askerin herhangi bir mazeret göstermeden yani kafasına göre alıp kullanabileceği izindir. Geriye kalan 3 gün ise askerin mazeret izin süresidir. Bu izin mazeret gösterilerek ancak kullanabilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Oy ver)
Loading...

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir