Askerlik

Askere Gitme Yaşı Kaçtır?

Askere Gitme Yaşı Kaçtır?

Ülkemizde her Türk erkeğinin belli sağlık koşullarında olanlarının Anayasa’da yer alan ve zorunlu bir şekilde yapması gereken bir kamu görevidir. Yaşı gelen her Türk erkeği mutlaka askere gitmek zorundadır. Yazımızın devamında Askere gitme yaşı kaçtır? Sorusunun cevabını ayrıntılı bir şekilde öğreneceksiniz.

2014 yılında çıkan yeni yasa ile birlikte askere gitme yaşı 21’e çıkarıldı. Daha öncesinde 20 olan askerlik yaşı dolayısıyla 1 yaş büyütüldü. Yine bu yasayla birlikte uzun dönem askerlik 15 aydan 12 aya yani 1 yıla çekildi.

Askere gitmesi gerekenler yılda 4 celp döneminden birinde birliklerine giderler. Bu celp dönemleri nüfus cüzdanınızda bağlı bulunduğunuz il ve ilçeye göre değişir.

Lise mezunları için askere gitme yaşı kaçtır?

Lise mezunu olanlar eğer eğitim öğretim hayatlarına devam etmezlerse yani açık öğretime falan gitmezlerse 21 yaşında askere gitmek zorundadırlar.

Üniversiteye Gidenler askere kaç yaşına kadar uzatabilirler?

Liseden sonra 21 yaşına kadar üniversiteye başlayanların askerlikleri otomatik olarak tecil edilir. Bu kişiler askerlik şubesine gitmelerine gerek yoktur, bu işlemi üniversiteler yapmaktadırlar. Üniversite bittikten sonra mezunların 2 sene daha tecil etme hakları vardır. Üniversite bittikten sonra askerlik tecil işlemi bireysel olarak yapılır, yapılmadığında yoklama kaçağı olarak görünebilirsiniz dikkat edin. Lisans mezunları en geç 29 yaşında askere gitmek zorundadırlar. Yüksek lisans veya doktora yapanlar için askere gitme yaş sınırı 35’dir. Tüm bunlardan başka Genelkurmay başkanlığımız askere gitme yaş sınırlarını şu şekilde özetlemiştir. Bu yaş sınırları 21-41 arasıdır. Bu yaş sınırları 5 yaş aşağı veya yukarı olacak şeklinde değişebilir. Bu duruma ilginç bir örnek 2016 yılında yaşandı. Baba 44 yaşında ve sağlıklı oğlu ile birlikte askerlik görevini yerine getirmişlerdir.

Bedelli Askerlik Yaşı Kaçtır?

Bedelli askerliğin olup olmayacağı olursa yaş sınırı kaç olacağı gibi konular tamamen hükümetin vereceği kararla ilgilidir. Çünkü ilk çıkan bedelli askerlik yasasında yaş sınırı 30 iken 2014 yılında çıkan bedelli askerlik yaş sınırı 26’ya çekildi.

Askere Gitme Yaşı Hesaplama

Aşağıdaki yaş hesaplama aracımızdan yaş bilginizi ayrıntılı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

ASKERLİK YAŞ HESAPLAMA ARACI

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Oy ver)
Loading...

8
Kimler Neler Demiş?

6 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
cangul uymaz

finlandiyada askerlik yasi kac

lşlşlşlşlşlşlşlşlşlşlş*ğp

18

umut

03:04:1999 dogumluyum ne zaman askere giderim

özgür

sebepsiz yere 2 sene erteleme hakkı varmış başka bir yerde de onu okudum. birde açıkdan üniverste okumak sayılıyor mu?

Tayfur uysal

Ben 99 doğumluyum ne zaman muayene gelecek

Mustafa Bozkurt

16 .8 .1999 doğumluyum nezaman yoklamaya gitmem gerekir

alper

2019 da gitecen

alper

2019 da gidersin