Askerlik

Kısa Dönem Askerlik Kaç Ay, Kaç Gün?

2017 Kısa Dönem Askerlik Kaç Gündür?

Bu yazımızda kısa dönem askerlik kaç gün, kısa dönem askerlikte izinler kaç gün, askerliğim ne zaman bitecek gibi sorulara cevaplar vermeye çalışacağız. Konumuza başlarken kısa dönem askerliğin tam olarak ne kadar olduğunu hemen açıklayalım.

Kısa Dönem Askerlik Nedir? Kısa Dönem asker olabilmek için şartlar nelerdir?

Kısa dönem askerlik yapabilmek için eğitim süresi en az 4 yıl veya daha fazla olan;
Fakülte, Akademi, Enstitü veya bunlara denk olan YÖK tarafından kabul edilmiş yurt dışı yüksek öğrenim kurumlarından mezun olanlara askerliklerini 6 ay yapma şansı tanıyan askerlik türüdür. Özellikle son yıllarda herkes bir şekilde üniversite mezunu olup askerliğini kısa yapmak için tüm şartları zorlamaktadır. Üniversiteye gidemeyenler açık öğretim yoluyla da olsa fakülte bitirmek için çaba sarf etmektedir. Kısa dönem askerler için askerlik öncesi yapılan sınav da artık kaldırılmıştır.

KISA DÖNEM ASKERLİKTE İZİN KAÇ GÜN TIKLA ÖĞREN

Kısa Dönem Askerlik Süresi Detaylı Anlatım

Askerlik süresi hesaplanırken tüm hesaplar ay üzerinden yapılır, ayların kaç gün çektiği gibi sorular kafanıza takılmasın, bunlar dikkate alınmaz. Bu noktada kısa dönem askerliğin süresi tam olarak 6 aydır. Kısa dönem askerlikte süre hesaplarken günler değil sülüs kağıdında yazan askerliğe sevk tarihinizden tam 6 ay sonraki gün esas alabilirsiniz. Bir de devletimiz her askere askerlik yaptığı her ay için 2 gün izin hakkı vermektedir. Bu durumda 6 ay kısa dönem askerlik yapanlar için 12 gün izin kullanma hakları vardır. Bir kısa dönem askeri izin kullanmadığı takdirde 12 gün erken terhis olma şansına sahiptir. Ayrıca yol izni ile birlikte 1-3 arasında daha bu süre düşecektir, yani 13-15 gün arasında erken tezkere alabilirsiniz.

Askerlik yapacağınız yer açıklanır açıklanmaz e-devlet sistemi üzerinden ya da askerlik şubenizden sülüs kağıdınızı alın. Bu kağıt sizin askerliğe sevk belgenizdir. Sülüs belgenizde iki önemli tarih vardır. Biri sevk tarihi, diğer ise Katılacağı tarihidir. Sevk tarihiniz itibariyle artık siz bir asker sayılırsınız. Katılacağı tarih ise sizin askerliğinizin ilk aşaması olan acemi birliğine teslim olma tarihinizdir. Kısa dönem askerlikte acemi birliği süresi yaklaşık 1 ay sürer.

Kısa Dönem Askerlik Sülüs Kağıdındaki Tarihlerin Anlamları Nedir?

Askerliğinizi yapacağınız acemi birliğiniz belli olunca askerlik şubesinden alınan sülüs kağıdında iki önemli tarih vardır. Bunlarda ilki SEVK TARİHİ, diğeri ise KATILIM TARİHİ dir. Askerliğiniz sevk tarihi itibariyle başlamış sayılır. Katılacağı tarih ise birliğinize teslim olma tarihinizdir. Katılacağı tarihten önce birliğinize teslim olmanız askerlik sürenizi etkilemez, o yüzden belirtilen tarihte birliğinize teslim olmanızı tavsiye ederiz.

Bir kısa dönem askeri için Sülüs Kağıdında yazan tarihler ile askerlik süresinin ne kadar, kaç gün olduğunu ve ne zaman tezkere alacağını bir örnekle açıklayalım. Askerimizin Sülüs kağıdında;

  • Sevk Tarihi: 04.09.2017
  • Katılacağı Tarih: 06.09.2017 olarak yazıyor ise;

Bu askerimizin 04.09.2017 tarihinden itibaren askerliğinin başlamıştır, diyebiliriz. Askerliğe sevk tarihine tam olarak 6 ay eklediğimizde yani 04.03.2018 tarihinde askerliği resmi olarak biter. Askerimizin hiç izin kullanmadığını düşünürsek 12 gün daha geriye gidip 21.02.2018 tarihini buluruz, bir de askerimizin 1 gün yol izni olduğunu varsayalım. 1 gün de yol iznini düştüğümüzde 20.02.2018 yani 20 şubat 2018 de askerimiz tezkeresini alır. Burada şu noktayı unutmayalım askerimizin askerliği tam olarak 04.03.2018 de biteceğinden, bu tarihte önce işe başlayamaz. Resmi olan askerlik bitiş tarihinize kadar Terhis Mahiyetinde İzinli asker olarak tezkere sahibi olursunuz. Yani askerliğin bitiş tarihine kadar kaç gün varsa o güne kadar asker olarak gözükürsünüz fakat tezkereniz sizin elinizdedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Oy ver)
Loading...

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir