Askerlik

Uzun Dönem Askerlik Kaç Gün?

2017 Uzun Dönem Askerlik Kaç Gündür?

Bu yazımızda uzun dönem askerlik kaç gün, uzun dönemde izin süresi kaç gün, askerliğim kaç ay sürecek gibi sorulara cevaplar vereceğiz. Öncelikle şunu söyleyelim uzun dönem askerliğin süresi tam olarak 12 aydır. Uzun dönem askerlikte askerlik şu kadar gün diye bir durum söz konusu değildir. Askerlik süresi ay üzerinden yapılır, gün üzerinden değil. Askerlik sevk tarihiniz hangi gün ise tam 1 yıl sonra o gün askerliğiniz resmi olarak bitecek, tezkerenizi alacaksınız demektir.

Yani asker olduğunuz ayların 30 çektiği, 31 çektiği veya şubatın 28 ya da 29 gün çektiği askerlik sürenizi doğrudan etkilemez. Uzun dönem askerlikte 1 yıl esas alınır. Yani özetle askere sevk tarihinizden tam 365 gün sonra askerliğiniz biter, tabi askerlik süresince izin kullanmazsanız bu süreler askerlikten düşülür.

Uzun Dönem Askerlikte İzin Süresi Kaç Gündür?

Devletimiz uzun dönem askerlik yapanlara yaptıkları her ay için 2 gün, toplamda da 12 olduğundan 24 gün askerlik izin süresi hakkı vermektedir. Askerlik süresince hiç izin kullanmayan asker kardeşlerimiz 24 gün erken tezkere alırlar.

UZUN DÖNEM ASKERLİKTE İZİN KAÇ GÜN TIKLA ÖĞREN

Uzun Dönem Askerlikte Yol İzni Kaç Gün?

Eğer ikamet adresiniz askerlik yaptığınız birliğinize;

  • 0-800 km arası ise askerlik yol izniniz 1 gün, ,
  • 800-1600 Km ise askerlik yol izin süreniz 2 gün,
  • 1600 km’den fazlaysa ise askerlik yol izin süreniz 3 gün olacaktır.

Askerlik Sülüs Kağıdındaki Tarihlerin Anlamları Nedir?

Askerliğinizi yapacağınız acemi birliğiniz belli olunca askerlik şubesinden alınan sülüs kağıdında iki önemli tarih vardır. Bunlarda ilki SEVK TARİHİ, diğeri ise KATILIM TARİHİ nizdir. Askerliğiniz sevk tarihi itibariyle başlamış sayılır. Katılacağı tarih ise birliğinize teslim olma tarihinizdir. Katılacağı tarihten önce birliğinize teslim olmanız askerlik sürenizi etkilemez, o yüzden belirtilen tarihte birliğinize teslim olmanızı tavsiye ederiz.

Sülüs Kağıdında yazan tarihlerden yola çıkarak bir askerimizin askerlik süresinin ne kadar, kaç gün olduğunu bir örnekle açıklayalım. Askerimizin Sülüs kağıdında;

  • Sevk Tarihi: 04.05.2017
  • Katılacağı Tarih: 06.05.2017 olarak yazdığında;

Bu askerimizin 04.05.2017 tarihinden itibaren askerliğinin başladığını söyleyebiliriz. Bu tarihe tam 1 yıl yani 12 ay eklediğimizde 04.05.2018 tarihini elde ederiz, bu askerimizin 10 gün izin kullandığını varsayalım, yani 10 gün çıkarırsak ün çıkarın 23.04.2018 kısaca 23 Nisan 2018 tarihine ulaşırız. Bir de devletin size verdiği askerlik yol iznini 2 gün diyelim, 2 gün daha geriye gidersek 21 Nisan 2018 tarihinde tezkerenizi alırsınız.

Yorum Yap