BLOG

Cumhurbaşkanlığı Seçimi Ne Zaman? Cumhurbaşkanlığı Seçimlerine Kaç Gün Kaldı?

2019 Cumhurbaşkanlığı Seçimi Ne Zaman? Başkanlık Seçimlerine Kaç Gün Kaldı?

Yeni anayasa değişiklik paketinin referandumda geçmesinden sonra 2019 yılında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi daha da önem kazandı. 2019 Cumhurbaşkanlığı seçim tarihi kesin olmamakla birlikte ağustos ayı içerisinde yapılacaktır. Biz site ekibi olarak bu tarihi 11.08.2019 olarak öngördük, değişiklik olursa güncellenecektir. 2019 cumhurbaşkanlığı seçimleri ile seçilecek cumhurbaşkanı halk tarafından seçilecek ikinci cumhurbaşkanı olacaktır.

Cumhurbaşkanlığı seçimi geri sayım

[wpdevart_countdown text_for_day=”Gün” text_for_hour=”Saat” text_for_minut=”Dk” text_for_second=”Sn” countdown_end_type=”date” end_date=”11-08-2019 00:00″ start_time=”1493986885″ end_time=”0,1,1″ action_end_time=”hide” content_position=”center” top_ditance=”10″ bottom_distance=”10″ countdown_type=”circle” font_color=”#000000″ button_bg_color=”#3DA8CC” circle_size=”70″ circle_border=”5″ border_radius=”8″ font_size=”70″ countdown_font_famaly=”monospace” animation_type=”none” ][/wpdevart_countdown]

2007 yılında geçilen yeni sistemle halk tarafından seçilecek olan Cumhurbaşkanları 5 yıl görev yapabilir ve en fazla 2 dönem seçilebilir. Yeni Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile y,ne halk seçecek ve icranın başına da cumhurbaşkanı oturacaktır. Yani artık başbakan olmayacak ve sadece cumhurbaşkanı diğer bir deyişle başkan olacaktır.

Yeni hükümet sistemiyle birlikte 2019 Ağustos ayında yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve genel seçimler birleşeceği için inin 2019 Mart ayında yapılacak olan Yerel Seçimler ve Ağustos ayında yapılacak olan Genel Seçimlerle birleştirilme ihtimali vardır. Eğer birleşme olursa açıklandığı zaman sayacımız yeni Cumhurbaşkanlığı seçim tarihine göre güncellenecektir.

Bir önceki seçimde de milyonlarca seçmenimiz sandık başına giderek oylarını kullandılar ve Cumhurbaşkanı adayları arasından Türkiye’nin yeni Cumhurbaşkanını seçtiler. Bilindiği üzere Cumhurbaşkanlığı seçimi 2007 yılından sonra mümkün hale geldi. Daha önce Cumhurbaşkanlığı seçim tarihi, cumhurbaşkanlığı seçimi ne zaman diye sormak mümkün değildi. Çünkü 2007 yılından önce Cumhurbaşkanını halk değil halkın seçtiği milletvekilleri seçiyordu. Bu yüzden 2007 Cumhurbaşkanı seçimi için dönüm tarihi olmuştur.

Türkiye’nin Bu Zamana Kadar ki Görev Yapan Cumhurbaşkanlarımız

 1. Cumhurbaşkanımız Mustafa Kemal Atatürk
 2. Cumhurbaşkanımız İsmet İnönü
 3. Cumhurbaşkanımız Celal Bayar
 4. Cumhurbaşkanımız Cemal Gürsel
 5. Cumhurbaşkanımız Cevdet Sunay
 6. Cumhurbaşkanımız Fahri Korutürk
 7. Cumhurbaşkanımız Kenan Evren
 8. Cumhurbaşkanımız Turgut Özal
 9. Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel
 10. Cumhurbaşkanımız Ahmet Necdet Sezer
 11. Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül
 12. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan (Görevde)

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 3,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir