BLOG

Doğum İzni Kaç Gün? (Devlet Memuru, Öğretmen, İşçi)

2017 Doğum İzni Kaç Gün, Kaç Ay? (Devlet Memuru, Öğretmen, İşçi)

Bu yazımızda doğum izni kaç ay? Doğum izni kaç hafta? Doğum izni kaç gün? Devlet memurunun doğum ne kadar? İşçinin doğum izni kaç gün? gibi sorulara cevaplar vereceğiz.

Devlet memurlarının (öğretmenlerinde) ve Ssk’lı işçi bayanlarımızın doğum izin hakları aşağı yukarı aynı da olsa bazı temel farklılıklar mevcuttur.

Devlet Memurunun Doğum İzni Kaç Gün?

Devlet memuru olan annelerimiz doğum yaptıkları takdirde doğum izinleri ile ilgili durumlar 657 Devlet Memurları Kanununda belirtilmiştir. Doğum yapan ya da yapacak olan memurlarımızın izin hakları şu şekildedir;

Doğum yapan devlet memuruna kaç gün izin verilir? Sorusunda cevap olarak doğumdan önce 8 hafta, aynı şekilde de doğumdan sonra da 8 hafta şeklinde toplam 16 hafta yani 112 gün ücretli izin verilmektedir.

Eğer devlet memurunun ikiz, üçüz veya daha fazla doğum yapması söz konusu yani çoğul gebelik var ise doğum öncesi izin süresi 8 haftadan 10 haftaya çıkar ve toplam ücretli doğum izin süresi 126 güne yükselmiş olacaktır.

Doğum yapacak devlet memuru eğer kadın doğum doktorundan doğumdan önceki 3 haftaya (37. Hafta) “çalışabilir” raporu alırlar ise kullanmadıkları 5 haftalık doğum izinleri doğum sonrasına eklenecektir. Yani kullanmadıkları 35 gün doğum sonrasına eklenir. Eğer doğum iznine çıkılıp ani bir doğum olduğu takdirde de kullanılmayan süreler doğum sonrasına aktarılır.

3 yaşına kadar evlatlık edinen devlet memurları ve işçilerde bu haktan aynen yararlanmaktadırlar. Ayrıca devlet memuru annenin vefatı halinde kullanılmayan izin süreleri baba tarafından kullanılabilecektir.

Yukarıda tüm saydıklarımız öğretmenler içinde aynıdır. Yani öğretmenin doğum izni süresi diğer memurlarla aynıdır. Ayrıca doğum yaz tatiline gelmesi durumunda öğretmenin kullandığı izinler okullar başlangıcı sonrasına aktarılmaz. Yani öğretmen yazın doğum yaparsa tatile denk gelen süreler sonrasına aktarılmaz.

Devlet Memurunun Doğumdan sonraki İzin Hakları Ne Kadar?

Memur doğum izni bittikten sonra çocuğu 2 yaşına gelene kadar, 24 ay ücretsiz izin kullanabilecektir. Fakat bu sürede maaş alamazlar. Doğum izinleri ile ilgili yeni verilen haklarda memurun çocuğu ilkokula başlayana kadar yarım zamanlı çalışabilecek ve maaşını da yarım alabilecektir. Memura çocuğunu emzirebilmek için ilk 6 ayda günde 3 saat, ikinci 6 ayda günde 1.5 saat süt izni verilir.

Öğretmenlerin doğum sonrası izinleri diğer devlet memurları ile aynıdır, öğretmenin süt izni konularında ise süt izin saatleri öğretmenin istediği saatlere verilmesi zorunludur.

Ayrıca bayan öğretmenin doğumdan sonraki 1. yılın bitimine kadar nöbet görevi verilmez. Yani öğretmen çocuğu 1 yaşını geçmeden nöbet tutmaz.

İşçinin Doğum İzni Ne Kadardır? Kaç Ay, Kaç Gündür?

4857 sayılı iş kanununda doğum izinleri ile ilgili hükümlere göre doğumdan önce yine 8 doğumdan sonra da 8 olmak üzere toplam 16 hafta analık izni verilir. Memur da olduğu gibi çoğul gebelik durumunda doğum öncesi izin süresi 10 hafta olacaktır. Yine memurdaki doktor raporu ile doğumdan önceki 3 haftaya kadar yani 37. haftaya kadar kadın işçi çalışabilir. Bu şekilde kullanılmayan 5 hafta doğum sonrası izne ilave edilir, bir hak kaybı oluşmaz.

Doğumdan sonra kadın işçiye 6 aya kadar ücretsiz izin verilebilir. Kadın işçiye ayrıca 1 yaşına kadar olan çocuğunu emzirmesi için günde 1.5 saat emzirme izni verilir.

DOĞUM İZNİ HESAPLAMA ARACIMIZ BURADA

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Oy ver)
Loading...

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir