BLOG

Evlilik İzni Kaç Gün?

Evlenme izni 4857 Sayılı İş Kanunu Ek Madde 2’de mazeret izni başlığı altında düzenlenmiştir. Bu maddede çalışanların izinleriyle alakalı açıklamalar bulunmaktadır. Bu maddeden hareketle işçilerin evlilik izni kaç gün, memurların evlenme izni kaç gün, evlilik izni ne kadardır? gibi sorulara cevaplar vermeye çalışacağız.

Evlilik izninin ne zaman kullanılacağı yönünde kesin bir hüküm veya tarih bulunmuyor. Evlilik iznin nikah öncesi veya sonrasında kullanılması yönünde bir kural da yok. Bu evlilik sürecinde de kullanılabilir. Fakat burada hareket noktası şudur. Nikah için gün alınması, nikah tarihi, yada düğün davetiyesindeki belirlenen tarih olabilir. Bu durum işçi ve işveren arasında anlaşılması esastır.

Evlilik izni isteyen işçi eğer iznini nikahtan önce kullanmak isterse evlendirme dairesinden alacağı nikah tarihini gösteren evrağı alıp işverenden dilekçe ile evlilik izni ister. Eğer nikahtan sonra kullanmak isterse evlilik cüzdanının fotokopisi ve dilekçe ile evlilik iznini kullanabilir. Eğer kişi birden fazla evlenirse her defasında bu evlilik iznini kullanabilir bir sakınca yoktur

Ssk‘lı işçilerin Evlilik İzinleri Kaç Gün?

İş Kanununda evlilik izinleriyle ilgili hüküm şudur; İşçiye; evlenmesi durumunda üç gün, ücretli izin verilir. Fakat bu 3 gün süresi asgari yani işçinin evlenmesi durumunda en az 3 gün maaşından kesinti olmadan kullanabileceği yasal hakkıdır. Bazı özel durumlar da mevcuttur. Şöyle ki bazı kurumsal firmalar da ya da sendikalı kurumlarda evlilik izin süresi 3 gün değil de 7 gün olabilir. İşçiler evlenmeleri durumunda kullanacakları izin yıllık izninden düşülemez ve çalışmış gibi ücreti verilir.

Memurların Evlilik İzinleri Kaç Gün?

Devlet memurunun kendisinin, oğlunun veya kızının evlenmesi halinde kullanabileceği evlilik izin süresi 7 gündür. Memurun evlilik iznini ya nikah öncesi hazırlık döneminde ya da nikah sonrasında kullanabilir. Memurun kendisinin ya da oğlunun evlenmesi durumunda izin hakkı 7 gündür. 7 gün evlilik iznin 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre kullanır. Burada memurun talebi şarttır. Memur evlilik iznini kullanmak için başvurmaz ise izin hakkını kullanamaz. Eğer memurun nikah ve düğün tarihleri farklı ise, memur ikisinden biri için evlilik iznini kullanabilir. Nikah için alınan resmi nikah tarihi belgesini, düğün için de davetiye örneği ile kurumunda dilekçe yolu başvurup evlilik izni talep edebilir.

Öğretmenlerin Evlilik İzinleri Kaç Gün?

Öğretmenlerin de devlet memuru olduklarından diğer memurlar için verile 7 günlük evlilik izin süresi geçerlidir. Eğer öğretmen evlilik iznini nikah tarihinden öncemi, nikah tarihinden sonramı kullanacağını kendisi belirleyip, müdürüne evlilik izin dilekçesi yoluyla talebini yapar ve iznini kullanır.

Resmi Nikah kıyılmadan Evlilik İzni Alınabilir mi?

Resmi nikah kıyılmadan önce nikah tarihini gösteren evrak örneğiyle beraber kurumdan evlilik izni talep edebilirsiniz. Fakat böyle bir belge olmadan şifayen evlilik izni kullanmanız söz konusu değildir.

Devlet Memuru için Örnek Evlilik İzin Dilekçesi:

………………….. …………….  MÜDÜRLÜĞÜNE

11/11/2017 tarihinde evlenecek olmam nedeniyle, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 104 üncü maddesinin (B) fıkrası uyarınca 7 (yedi) gün izin kullanmak istiyorum.

Gereğini bilgilerinize arz ederim.

ADRES:                                                                                                                                                     30/10/2017

                                                                                                                                         Ahmet BAL
Sınıf Öğretmeni

Ek:
Evlilik cüzdanı fotokopisi

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Oy ver)
Loading...

2 Comments

  1. Bir kamu kurumunda sendikalı isci olarak calisiyorum. Evlilik izni hakkımız sendikalı olsak dahi 3 gun mudur?

    Cevapla

Yorum Yap