BLOG

Ölüm İzni Kaç Gün?

Bu yazımızda çalışanların ölüm izinleri kaç gündür ve ölüm izni nasıl kullanılır gibi sorulara yanıtlar vermeye çalışacağız. Her çalışan grubu için ölüm izin süreleri farklıdır. Örneğin Ssk’lı bir işçinin ölüm izin süresi ile devlet memurunun ölüm izin süreleri farklıdır. Gelin şimdi bu ölüm izinlerini tek tek ele alalım.

İşçilerin Ölüm İzni Kaç Gün?

4857 sayılı İş Kanununa bağlı olarak çalışan bir işçinin birinci dereceden bir yakınının yani anne baba, kardeş, eş, vefatı halinde kullandırılacak izin süresi 3 gündür. Ölüm izni mazeret izni sayıldığından işçinin yıllık izin süresinden düşülemez ve ücreti kesilemez. Yani işçinin maaşından ölüm izni kullandı diye bir kesinti yapılması söz konusu değildir. Eğer işçiler birinci dereceden olmayan bir yakınının vefat etmesi durumunda ölüm iznine sahip değillerdir. Bu durum işverenin insiyatifindedir. Yani kanunen bu durumlarda kullanılan doğum izin süresi işçinin yıllık izninden düşülür.

Memurların Ölüm İzin Süresi Kaç Gün?

657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olan bir devlet memurunun eşinin, anne-babasının, kardeşinin veya çocuğunun vefatı halinde kullanabileceği izin süresi 7 gündür. Bu kullanılan ölüm izni mazeret izni verilir. Devlet memurlarının yıllık mazeret izin süresi 10 gün olduğundan kişinin örneğin amcasının ölümü halinde bu kalan süreyi mazeret izninden kullanabilir. Eğer bu 10 günlük süre dolmuşsa yeni verilecek mazeret izni bir sonraki yılın mazeret izin süresinden düşülür. Bu kurala öğretmen dahil değildir.

Öğretmenlerin Ölüm İzni Süresi Kaç Gün?

Öğretmenler de diğer memurların bağlı olduğu 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olduklarından aynı haklara sahiptirler. Burada tek fark öğretmenlerin yıllık mazeret izin süresini doldurup ek mazeret izni alamamasıdır.

Öğretmenler de birinci derece yakını yani anne-baba, eş, kardeş veya çocuğunun vefatı halinde 7 gün izin hakkına sahiptir. Bunların dışında herhangi bir yakınının ölümü durumunda okul müdüründen mazeret izni alabilirler.

Aşağıda bir tane ölüm izni dilekçesi hazırladık.

Devlet Memuru için Örnek Evlilik İzin Dilekçesi:

………………….. …………….  MÜDÜRLÜĞÜNE

11/11/2017 tarihinde (eşimin, çocuğumun, annemin, babamın, kardeşimin, eşimin annesinin, eşimin babasının, eşimin kardeşinin) vefatı dolayısıyla, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 104 üncü maddesinin (B) fıkrası uyarınca 7 (yedi) gün (bu süre isterseniz daha az olabilir) ölüm izni kullanmak istiyorum.

Gereğini bilgilerinize arz ederim.

ADRES:
İkametgah adresi :
İznin geçirileceği adres :
Telefon numarası :

30/10/2017

                                                                                                                                         Ad Soyad
Ünvan
İmza

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Oy ver)
Loading...

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir