BLOG

Yılbaşına Kaç Gün Kaldı?

2018 Yılbaşına Kaç Gün Kaldı?

Yılbaşı Geri Sayım Sayacı:

Yeni Yılın Gün ve Tarihi: 1 Ocak 2018 Pazartesi

Yılbaşı miladi takvimin başlangıç günüdür. Hristiyan aleminin kutladığı noel başka bir şeydir. Noel kutlaması 25 aralık ile başlar ve bir hafta sürmektedir. Hristiyanlar için noelin dini anlamı budur. 1 ocak’ın bu noel bayramının içine denk gelmesi dışında bir özelliği yoktur. Ülkemizde de 1 ocak resmi bir kutlama anlamı taşımaz, fakat 1 ocak resmi tatil günüdür. 1 ocakta kamu kurum ve kuruluşları, bankalar, okullar kapalı olur.

Yeni yılın gelmesi bir çoğumuzun içinin kıpır kıpır olmasına neden olmaktadır. Hepimiz eskiyen yılın yerine yeni bir yılın gelmesini dört gözle bekleriz. Yeni yıl demek yeni umutlar, yeni hayatlar, yeni başlangıçlar demek hepimiz için.

Yeni yılla beraber birçoğumuzun maaşına zam gelir. Memurların, emeklilerin diğer çalışanların zam ayıdır. Yeni yılda sadece maaş zammı değil, diğer zamlar da gelir. Örneğin, trafik cezaları artar, harçlar zamlanır, vergiler artar. Yeni otomobil alacaklar hep yeni yılı bekler, araçlarının model yılının daha yenisi olması için. Yeni yıl demek yeni umutlar diyoruz çünkü 31 aralık günü çekilen milli piyango büyük ikramiyesi ile milyonlarca insan o paranın kendine çıkması halinde neler yapacağını hayal eder durur.

Yeni yıl demek hindi eti de demek aynı zamanda. Eskiden sokaklarda sürüler halinde hindiler gezerdi satılmak için, artık yok. Yeni yıl demek evlerde oynanan tombala demek. Mandalina, portakal kabuklarının tombala kağıdının üstünde çıkan numaraları kapatmak demek. 1. Çinko, 2.çinko ve tombala nidaları yükselir yılbaşı gecesi.

Yeni yıl demek, gece 12’ye doğru kırmızı elbise giymek demektir. Bazıları kırmızı kıyafetler giyerek yeni yılı karşılayıp, kendilerine şans ve para getireceğine inanır. Yeni yıl demek bazılarımız içinde hiçbir şey demek değildir. Onlar bunun bir Hristiyan adeti olduğunu söyler ve o gece televizyon bile açmaz, eğlencelere katılmaz tabi herkes kendi düşünce ve davranışında hürdür.

Yeni yıl demek kar yağması demek, ben de çocukluğumda yılbaşı akşamı hep karın yağması için dua eder, camın dibinden hiç ayrılmazdım.

Yılbaşı kutlamasının geçmişi aslında Hristiyanlara dayanmadığı, 10.000 yıllık bir geçmişe sahip olduğu söylenir. Eski mısırlılar, persliler gibi birçok medeniyet bu günlerde kış festivalleri yapardı. Ardından yunan ve romalılar bu eğlenceleri devam ettirdiler.

Yılbaşına kaç gün var, yeni yıl ne zaman ve yeni yıl hakkında kısa bilgiler vermeye çalıştık, HEPİNİZE MUTLU, HUZURLU YILLAR..

Sizde aşağıdan yılbaşı ve yeni yıl ile ilgili yorumlarınızı, dileklerinizi yazabilirsiniz..

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Oy ver)
Loading...

6
Kimler Neler Demiş?

6 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Işilay şahin

Allah birbirinize korusun hep beraber kutlarız zaten kutluyoruz hep beraber olalım seni hala seviyorum canım benim yeni yılda yılbaşında güzellik şans mutlu barış başarılı nazar keyifli sağlık mutlu neşeli sevinçli huzurlu bol para getirmesi nasip etsin isterim ben

Duygu Yılmaz

Öff yaa yılbaşında daha 2 ay var.

Bana bir hediye alınacak ama yılbaşında ama bakiyorumda aslında az gibi ama yinede fazlaa

Anonim

Biz çekiliş yaptık arkadaşım almış bana ama ben yılbaşına kadar bekleyemem

D2626

Yeni yıl seni cok seviyom♡♥♥♡

Seda elmaaaa🥶

Nedennn 2019 geliyooo

zm2

yılbaşına 0 sa 26 dk 45 sn var çok heyecanlıyım herkese bi kucak dolusu mutlu yıllar…