Dini günler

Oruç Ne Zaman, Oruca Kaç Gün Kaldı?

2017 ramazan ayı ne zaman başlıyor, 2017 oruç ne zaman başlıyor, 2017 oruç ne zaman, 2017 oruç ne zaman başlıyor gibi sorularınıza cevaplar yazımızda.

Aşağıda bulunan oruç sayacımızla oruca ne kadar kaldığını, ay, gün, dakika ve saniye cinsinden öğreneceksiniz. Ramazan ayı geri sayım sayacımız;

[wpdevart_countdown text_for_day=”Gün” text_for_hour=”Saat” text_for_minut=”Dk” text_for_second=”Sn” countdown_end_type=”date” end_date=”27-05-2017 00:00″ start_time=”1492090239″ end_time=”0,1,1″ action_end_time=”hide” content_position=”center” top_ditance=”10″ bottom_distance=”10″ countdown_type=”circle” font_color=”#000000″ button_bg_color=”#3DA8CC” circle_size=”70″ circle_border=”5″ border_radius=”8″ font_size=”30″ countdown_font_famaly=”monospace” animation_type=”none” ][/wpdevart_countdown]

2017 yılında ramazan yani orucun ilk günü 27 Mayıs 2017 Cumartesi günüdür. Allah nasip ederse 27 mayıs 2017 cumartesi gününden itibaren tam 29 gün boyunca orucumuzu tutacağız.

  • 2017 yılında ramazan 29 gün sürecektir.
  • 2018 yılında ramazan 16 mayısta başlayacak ve 30 gün sürecektir.
  • 2019 yılında ramazan 6 mayısta başlayacak ve 30 gün sürecektir.
  • 2020 yılında ramazan 27 nisanda 30 gün sürecektir.

İslamın 5 temel şartından biri olan oruç ibadetini yerine getirmek zorunluğu bulunmaktadır. Sağlıklı ve gerekli yaş olgunluğuna erenler oruç ibadetini yerine getirmekle yükümlüdürler.

Her yıl hicri ve miladi takvim farklılığından dolayı ramazan 10 gün geri gitmektedir. Bu yıl 27 mayıs ta başlayacağından ramazan ayındaki orucun bir çoğu en uzun günlerin olduğu haziran ayında tutulacaktır. Çünkü en uzun gündüz olan 21 haziran gününe denk gelecektir. Fakat geçmiş yıllarda temmuz ve ağustosun kavurucu sıcaklarında oruç tuttuğumuzdan nispeten biraz rahatlayacağız. Rabbim herkese orucunu tutmayı nasip etsin.

Ramazan ayı ile ilgili ayetler ve hadisler:

“(O sayılı günler), insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolun ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kuran’ın kendisinde indirildiği Ramazan ayıdır. Öyle ise içinizden kim bu aya ulaşırsa, onu oruçla geçirsin. Kim de hasta veya yolcu olursa, tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutsun. Allah, size kolaylık diler, zorluk dilemez. Bu da sayıyı tamamlamanız ve hidayete ulaştırmasına karşılık Allah’ı yüceltmeniz ve şükretmeniz içindir.” (Bakara-185).

Bunlar, tövbe edenler, ibadet edenler, hamd edenler, oruç tutanlar, rüku ve secde edenler, iyiliği emredip kötülükten alıkoyanlar ve Allah’ın koyduğu sınırları hakkıyla koruyanlardır. Müminleri müjdele. (Tevbe süresi 112)

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Oy ver)
Loading...

11
Kimler Neler Demiş?

9 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Duyguu

Sana sukurler olsun rabbim az kaldi ramazan ayına

Ceyda

çok şükür geliyor 12 ayin sultani ramazan, Allah oruclarimizi kabul etsin

mzakir

amin

Duyguu hasan

Rabbime sukurler olsun ramazan geliyor. Cok mutluyum

Basir

Şukur Allahımaa Ranazann Geliyiiiii çok Mutluyuzzz 😀

azad

çok şukür biraz olsun nefes alabilecez

(SAMET)

Geliyor 12 ayın sultanı RAMAZAN oleyyyyyyyyyyyyy

Ayşe gül

Ben oruç tutmayı çok severim 👍👍👍

Tufan İbrahim Sönmez

Allahım sen bize sabır ver yarabbim herkeze dayanma gücü ver yarabbim amin
SON4 GÜN 4 SAAT 37 DK VAR

Anonim

Nefsimizi temizlemez

Anonim

ömür geçiyo