Dini günler

Ramazan Bayramı Ne Zaman, Kaç Gün Kaldı?

Ramazan bayramına kalan süreyi gösteren geri sayım sayacımız:

2017 Ramazan Bayramı 25 haziran 2017 Pazar gününe denk gelmektedir. Sırasıyla ramazan bayramı günlerini tek tek yazarsak;

  • 2017 Ramazan Bayramı 1. Gün: 25 Haziran 2017 Pazar
  • 2017 Ramazan Bayramı 2. Gün: 26 Haziran 2017 Pazartesi
  • 2017 Ramazan Bayramı 3. Gün: 27 Haziran 2017 Salı

2017 yılında 27 mayısta başlayacak olan mübarek ramazan ayında toplam tutulacak 29 günlük orucun ardından adeta bir hediye niteliğinde olan Ramazan Bayramı kapımızı çalacak. Müslümanların adeta coşku ve heyecanla beklediği ramazan bayramı halk dilinde şeker bayramı olan bu mübarek günlere hepimiz eririz inşallah.

Ramazan bayramı coşkusu arife günü başlar. Arefe günü veya o hafta çocuklara yeni giysiler alınır, adeta bayramın coşkusu evlere düşer. Arefe günü bir diğer önemli diğer yapılan iş ölen yakınlarımızın kabirlerine yapılan mezar ziyaretleridir. Okunan dualar ile ölenlerimiz bir daha hatırlanır.

Arefe günü bozulan son orucumuz ardından o gece büyük bir heyecanla bekleriz ramazan bayramı sabahını. Sabah erkenden kalkan evin erkekleri hızlıca abdestlerini alıp camiye ramazan bayramı namazını kılmaya giderler. Evin hanımları, kızları da bayram namazından döneceklere güzel bir kahvaltı hazırlarlar. Namaz sonrası tüm aile bireyleri bayramlaşır ve kahvaltı sofrasına oturulur. Ardından alınan çikolatalar, baklavalar yenmeye başlanır. Aman dikkat diyelim, o kadar tutulan orucun ardından midenize hakim olun, sağlığınızı riske atmayın.

Aile içi bayramlaşmadan sonra artık diğer akrabalar ziyaret edilir bayramlaşılır, çocuklar büyüklerin ellerini daha bir hevesle öperler, daha çok para toplayabilmek için. Bayramlar ile çocuklarımıza bir nebze olsun kendi kültür ve geleneklerimizi yaşatma şansı buluruz.

Bu yazımızda ramazan bayramı ne zaman, ramazan bayramına kaç gün kaldı, şeker bayramı ne zaman gibi sorularınıza cevaplar verdik.

Sizlerde aşağıdan ramazan bayramı ile ilgili yorumlar yazıp, ramazan bayramı temenni ve dileklerinizi yazabilirsiniz.

Tüm sevdiklerinizle mutlu ramazan bayramları geçirmeniz dileğiyle, hayırlı bayramlar..

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Oy ver)
Loading...

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir