Ehliyet

Direksiyon Sınav Ücreti Ne Kadar?

2017 Direksiyon Sınav Ücreti Ne Kadar? 

Direksiyon sınavına ilk defa girecekler veya kalanlar için direksiyon sınavı ücreti değişmez. Türkiye’nin her yerinde direksiyon sınav ücreti 2017 yılı için 80 TL dir.

Yazılı ehliyet sınavını geçenler direksiyon sınavına girecekleri zaman bu ücreti ödemek zorundadır. Sürücü kursuna kayıt olurken bazı kurslar alınan ücretin içinde ilk kez gireceğiniz direksiyon sınav ücretini de tahsil etmektedirler. Bu durum anlaşmanıza bağlıdır.

Direksiyon Sınav Ücreti Nereye Yatar?

Direksiyon sınav ücreti sınavın yapılacağı tarihten 6 gün önce İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün belirlediği hesaba yatırılır. Direksiyon sınav ücretinizi sürücü kursunuz sizin adınıza yatırır fakat sizlerde takibinizi yapın. Eğer ödemeyi siz yaparsanız, Ziraat Bankası veya Halkbank şubelerinden birine T.C kimlik no ile ödeme yapabilirsiniz. Ödemeyi yaparken dekontun üstünde TC. numaranız, adınız ve soyadınızın doğru yazılıp yazılmadığını kontrol edin.

Direksiyon sınav ücreti her yılın başında yeniden belirlenir.

Direksiyon Sınavına Kaç Defa Girebilirim?

Toplam hakkınız 4 +4 toplam 8 dir. Bir sürücü adayı her direksiyon sınavı öncesi 2 saat telafi eğitimi alarak sınava girmelidir. İlk 4 hakkında direksiyon sınavını geçemeyen bir sürücü adayı 45 gün içinde aynı sürücü kursuna tekrar başvurarak direksiyon eğitim ücretini verirse bir 4 hak daha alır.

Direksiyon Sınavından Kalırsam Ne Kadar Öderim?

Eğer direksiyon sınavından kalırsanız bir sonraki sınav için 2 saat direksiyon eğitimi alacaksınız. Bunun için ortalama 200 TL sürücü kursuna ödeme yaparsınız ayrıca bir de direksiyon sınav ücreti olan 80 TL ile birlikte toplam 250-300 TL arası bir ücret cebinizden çıkmış olur. Direksiyon sınavından kalanlar bu telafi eğitimini yine aynı sürücü kursundan almak zorundadırlar. Başka bir özel ders almanız size kalan bir durumdur. İlk kez direksiyon sınavına girecekler 2 saatlik direksiyon telafi eğitim ücretini vermezler, kalan adaylar bu ücreti verir.

Başka bir şehirde Direksiyon Sınavına Girilir mi?

Direksiyon sınavına başka bir şehirde giremezsiniz. kayıt olduğunuz sürücü kursunuz hangi ilçedeyse sadece orada girmek zorundasınız.

Direksiyon sınav ücretleri geçtiğimiz yıllarda ne kadardı?

  • 2016 yılında 70 TL
  • 2015 yılında 60 TL
  • 2014 yılında 50 TL idi.

Yorum Yap