Ehliyet

Ehliyet ve Direksiyon Sınavına Kaç Kez Girebilirim?

2017 EHLİYET ve DİREKSİYON SINAVINA EN FAZLA KAÇ DEFA GİREBİLİRİM?

2017 yılında ehliyet almak isteyen sürücü adayları yazılı sınava 4 defa, 4 kez de direksiyon sınavına girme hakkına sahiptir. Bu sınav dönemlerinde sadece biri için rapor kullanma hakkı vardır. Teorik ya da direksiyon sınavına mazeretsiz bir şekilde girmeyen sürücü adaylarının o hakları kullanılmış sayılır ve bir hakkı yanmış olur, bunu unutmayın.

Teorik ehliyet sınavını geçemeyen adaylar her yeni teorik sınav için 60 TL sınav ücretini yatırmak zorundadır.

Yazılı Ehliyet yani teorik sınava en fazla kaç kez girilir?

Bir sürücü adayı 4 teorik sınavda da geçemezse dosyası yanar ve tekrar aynı veya farklı bir sürücü kursuna kaydolup sürücü kurs ücretini ödemek suretiyle derslere katılır. İlkokul mezunlarına ehliyet verilir mi, diye sorular çok sorulmakta cevabımız evet ilkokul mezunları ehliyet alabilir.

2017 DİREKSİYON SINAV ÜCRETLERİ BURADA

Direksiyon sınavına en fazla kaç kez girilir?

Ehliyet yazılı yani teorik ehliyet sınavını geçtiyseniz, 4 kez direksiyon sınavına girme hakkını elde etmiş olursunuz. Eğer bu 4 direksiyon sınavında da başarılı olamazsanız sürücü kursuna direksiyon dersi için eğitim ücretini ödeyip, direksiyon ders saatlerini almanız şartıyla bir 4 kez daha direksiyon sınavı hakkı elde etmiş olursunuz. Özetle 8 defa direksiyon sınavına girme hakkınız vardır, diyebiliriz.

Mazereti nedeniyle ehliyet veya direksiyon sınavına giremeyenler ne yapacak?

Eğer sürücü adayı Sağlık Raporu, Afet, yakınlarının durumu, spor müsabakası gibi nedenlerden dolayı;

  • Aday yatakta tedavi gerektirecek hastalığı sebebiyle sınava katılmaz ise alacağı sağlık raporunu en geç sınavın yapıldığı günün akşamına kadar sürücü kursuna vermesi gerekir.
  • Eğer yangın, deprem gibi afetler sebebiyle ya da anne, baba, kardeş gibi 1. derecede yakınlarından herhangi birinin hastalığı, ölümü ya da müzik, spor, folklor gibi müsabakalar yüzünden (ulusal veya uluslar arası) sınava giremeyecekler için resmi makamdan alınacak belgeyi yine sürücü kursuna teslim etmesi gerekir.

Yukarıdaki şartlardan birine uyan adaylar 4 kez sınav hakkı bittikten sonra sadece bir kez olmak üzere mazeret sınavına girebilirler. 2017 yılı için direksiyon sınav ücreti 80 TL olmuştur.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Oy ver)
Loading...

1
Kimler Neler Demiş?

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Ali Kemal

Yani 4 kere yazılı sınavdan kalanların dosyası yanıyor ve tekrar kayıt yaptırıyor