Hesaplama

Obp (Orta Öğretim Başarı Puanı) Hesaplama

Ortaöğretim başarı puanı (OBP) nedir?

Orta Öğretim Başarı Puanı (OBP Puanı) üniversiteye girişte alınan puana ilave olarak kullanılan lise okul puanı olarak da bilinir. Öğrencilerimizin lisede tüm derslerden aldıkları puanların bir formülle hesaplanmasıyla elde edilir.

OBP PUAN HESAPLAMA FORMU
Mezuniyet Puanı :
Önceki Yerleşme :

OBP nasıl hesaplanır?

Orta öğretimden mezun olan öğrencilerin lise mezuniyet puanlarının 5 ile çarpılmasıyla OBP puanı ortaya çıkar. Örneğin diploma puanı 70 olan bir öğrencinin OBP’si 350 olacaktur. OBP en az 250 en fazla da 500 olabilmektedir.

OBP Üniversite Yerleştirme Puanına Nasıl eklenir?

Ygs veya Lys’den alınan puanın üstüne OBP 0,12 ile çarpılır ve üniversiteye yerleştirme puanı hesaplanır.

Meslek lisesi mezunları alanlarıyla ilgili alanları seçmeleri durumunda ek puan alacaklar mı?

Meslek lisesi mezunları için sınavsız geçiş kalkmıştır, fakat meslek lisesi mezunları kendi bölümlerinin devamı olan 2 yıllık bölümlere geçiş yaparken OBP 0.18 ile çarpılır.

Örnek bir hesaplama: Makine teknolojisi alanı mezunu öğrencimizin 70 diploma puanı olsun. Öğrencimizin kendi alanının devamı olan 2 yıllık makine bölümü tercih yapması halinde;

  • 70 x 5 x 0.18=63 puan eklenecek,
  • Başka bir 2 yıllık programı seçmesi halinde ise;
  • 70 x 5 x 0.12= 42 puan eklenecektir. Bu durumda meslek lisesi mezunlarını iki yıllık bölümleri tercih etmeleri halinde avantajlı kılmaktadır.

Meslek lisesi mezunları kendi alanlarıyla ilgili 4 yıllık tercihlerinde bir ek puan söz konusu değildir.

Önceki yılın bir programa yerleşenler için OBP katsayısı ne olacak?

Bir önceki yıl bir programa yerleşip tekrar üniversite tercihi yapanların ek puanları yarı yarıya azalacaktır. Örneğin Obp puanı 63 olup da bu puanı 0.12 ile çarpılan aday ilk yıl 63 ek puan alan aday, bu yıl 63 / 2 =31.5 puan ek puan alacaktır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 4,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir