Hesaplama

Polislik Beden Kitle Endeksi (Boy-Kilo) Hesaplama

Polislik (Kilo-Boy) Beden Kitle Endeksi Hesaplama

Polis olmak isteyenlerin boy kilo hesaplama ve polislik beden kitle endeksi hesaplama sayfamız ile boyunuzu kilonuzu ve cinsiyetinizi girerek polis olabilmek için gerekli fiziksel özelliklere sahip olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Cinsiyet: Bayan
Erkek
Boy (cm):
Kilo (kg):

Öncelikle polis olmak için boy sınırı kaç, boy en az kaç olmalı? Ona bir cevap verelim. Polis olmak isteyen bayan adaylarımız en az 162 cm (1.62m) olmak zorundalar, polis olmak isteyen erkek polis adayları da en az 167 cm (1.67 m) olmak zorundalar. Bunlar polislik için en az olmanız gereken boy uzunluk sınırları. Diğer bir konu olan polislik için beden kitle endeksinizin kaç olması gerektiğine bir değinelim.

Polis akademisi gibi polis yetiştiren kurumlarımız polis adaylarının vücut ve kitle ölçülerinin belirlenen aralıklarda olmasını istemektedir. Polis olmak isteyen herkesin yani, polis meslek eğitim merkezi, polis meslek yüksek okulları gibi sınavlar da vücut kitle endeksiniz ölçülür ve 18-27 arasında olmayanlar daha en başta sağlık aşamasında elenir ve polis olma hakkını kaybederler. Bu sebepten dolayı polis adayları vücut kitle endekslerinin ne olduğunu kesinlikle bilmek zorundadırlar.

Polislik isteyen ve gerekli boy şartına sahip olan polis adaylarının beden kitle indekslerinin 18 (dahil) – 27 (dahil) arasında olmaları gereklidir. 17.9 ya da 27.1 olanlar polisliğe kabul edilmezler. Polislik için beden kitle endeksinin nasıl hesaplandığını da şu şekilde özetleyebiliriz.

Beden kitle Endeksi Hesaplama Formülü:

Beden kitle endeksi=kilo / (boy * boy ) (boyun karesi metre cinsinden)

Örnek Polislik Beden Kitle Endeksi Hesaplamaları:

Örnek 1: Polis adayımızın boyu 175 cm ve kilosu da 70 olsun. Bu durumda;

  • Beden Kitle Endeksi= 70 / ( 1.75 x 1.75)
  • Beden Kitle İndeksi= 22.857 ( aralığın içinde olduğundan yani beden kitle endeksi 18-27 sınırları içinde olduğundan polis olmasında bir sakınca yoktur.

Örnek 2: Polis adayımızın boyu 180 cm ve kilosu da 55 olsun. Bu durumda;

  • Beden Kitle Endeksi= 55 / ( 1.8 x 1.8)
  • Beden Kitle İndeksi= 16.975 ( beden kitle endeksi 18’den küçük olduğundan polis olamaz.)

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 4,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

One Comment

Yorum Yap