Öğretmen

Öğretmenler Kaç Yılda Bir Tayin İsteyebilir? (İl içi-İl dışı-Özür Grubu)

2017 Öğretmenler kaç yılda bir tayin isteyebilir? (il içi, il dışı, özür grubu)

Öğretmenlerimizin kaç yılda bir tayin hakları olduğuna bu yazımızda değineceğiz. Öncelikle hangi tür tayinler var onlara bir değinelim. Öğretmenlerin il içi tayin hakkı, il dışı tayin hakkı, özür grubu yani sağlık ve eş özrü gibi, norm fazlası olma durumu gibi tayin hakları vardır.

İl içi tayini kaç yılda bir istenebilir?

Bir öğretmen çalıştığı eğitim kurumunda 3 yıl görev yaptığı takdirde isteğe bağlı şekilde görev yaptığı il içinde tayin isteme hakkına sahip olur. Bu 3 yıl konusunda 30 Eylül tarihi baz alınır. Yani 30 Eylül itibariyle o okulda 3 yılını doldurmuş olan /olacak olan tüm öğretmenler aynı il içinde başka bir okula tayin için tercih yapabilir. İl içi tayin isteyen öğretmenler hizmet puanlarına açık olan okula yerleştirilirler.  Yani tercih edilen okula eğer ihtiyaçtan yani norm sayısından daha fazla il içi isteyen öğretmen başvurursa hizmet puanı yüksek olan o okula yerleşir. Hizmet puanı hesabında ise başvuru tarihlerinin son günü esas alınır, bu da genelde mayıs ayının son haftasına denk gelir. Öğretmenler il içi tayinlerinde 40 okul tercih edebilmektedir.

İl içi atama başvuruları mayıs ayında alınır ve haziran ayında sonuçlanır. Bazı yıllarda Meb ikinci bir il içi atama yapabilmektedir.

İl içi tayinlerde 3 yıl şartı aranmaksızın tayin istenir mi?

Bulunduğu okulda, kurumda norm fazlası durumuna düşen öğretmenler ya da müdür yardımcılığından istifa edip öğretmenliğe dönmek isteyenler idareciler 3 yıl dolmadan da il içi tayin isteyebilir.

İl dışı tayini kaç yılda bir istenebilir?

Öğretmenler bulundukları ilde 30 Eylül tarihi itibariyle 3 yılı dolduranlar iller arası isteğe bağlı tayinlere başvurabilirler. Bu 3 yıllık sürede o ilde yapılan sözleşmeli öğretmenlik, askeri öğretmenlik gibi süreler sayılır.

Aynı yıl il içine başvuran öğretmen il dışına başvurabilir mi? sorusuna ise yanıt bazı yıllarda izin verilmiş bazı yılar verilmemiş. Bu durum o yıla ait kılavuzda incelenebilir.

Özür grubu atamaları yılda kaç kez yapılır?

Öğretmenlerin eş durumu, sağlık durumu, zorunlu yer değiştirme gibi durumlardan dolayı atamaları yılda iki defa yapılmaktadır. Aslında sadece ağustos-eylül aylarında yapılması planlanan özür grubu atamaları ocak-şubat aylarında da tekrar yapılabilmektedir. Bu durum meb’in ve siyasilerin insiyatifindedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Oy ver)
Loading...

14 Comments

  1. Kesinlikle iki yil olmali geri gelsin yasa lütfen Doguda gorev yapanlarda daha cok yipraniya aileden uzak oluyolar Tüm ögretmenler için gecerili lutfen

    Cevapla

Yorum Yap