Özel Günler

Anneler Günü Ne Zaman? Kaç Gün Kaldı?

2018 Anneler Günü hangi güne denk geliyor: Anneler günü 2018 yılında 13 Mayıs 2018 Pazar günü kutlanacaktır.

Anneler Gününe Kalan Zamanı gün, saat, dakika ve saniye olarak gösteren sayacımız

[wpdevart_countdown text_for_day=”Gün” text_for_hour=”Saat” text_for_minut=”Dk” text_for_second=”Sn” countdown_end_type=”date” end_date=”13-05-2018 00:00″ start_time=”1498141443″ end_time=”0,1,1″ action_end_time=”hide” content_position=”center” top_ditance=”10″ bottom_distance=”10″ countdown_type=”circle” font_color=”#000000″ button_bg_color=”#3DA8CC” circle_size=”70″ circle_border=”5″ border_radius=”8″ font_size=”30″ countdown_font_famaly=”monospace” animation_type=”none” ][/wpdevart_countdown]

  • Anneler günü 2018 yılında anneler günü 13 Mayıs Pazar gününe denk gelecektir.
  • Anneler günü 2019 yılında 12 Mayıs Pazar gününe denk gelecektir.
  • Anneler günü 2020 yılında 10 Mayıs Pazar gününe denk gelecektir.
  • Anneler günü 2021 yılında 9 Mayıs Pazar gününe denk gelecektir.

Aslında her gün öpülecek, sevgi dolu sözlerle gönlü hoş edilecek olan annelerimizin evrensel günü olan “Anneler Günü” her yıl mayıs ayının ikinci pazar günü tüm dünyada kutlanmaktadır. O gün milyonlarca anne gururla evlatlarının sevgi dolu sözcük ve hediyelerine boğulurlar.

Anneler Günü Nedir?

“Ağlarsa anam ağlar gerisi yalan ağlar” atasözünde anlatıldığı gibi belkide dünyada bizi çıkarsız seven tek kişidir annelerimiz. Bizi doğuran, büyüten, yemeyen yediren, içmeyen içiren kişidir. Tabi annelerimize olan sevgi ve saygımızı bir güne sığdırmak yanlış ama sembolik olarak o gün daha bi severiz anamızı.

Gelelim anneler günü nereden çıkmıştır? Sorusunun cevabına

Amerika’da 1905 yılında annesini kaybeden bir gencin annesinin ölümünü bir türlü kabullenememesi adeta psikolojisi bozulur. Bunu gören komşusu “İnsanlar doğar, yaşar, ölür. Bu bir doğa kanunudur” bu söz üzerine genç etkilenir ve o günden sonra annesini gözyaşlarıyla değil de, severek anmaya başlar. Bu gencin adı Jarvis’tir. Jarvis yine annesinin bir ölüm yıl dönümü gününde arkadaşlarıyla bir arada iken bir fikir gelir akıllarına. Bu fikir ise “yılın bir gününü annelerimize ayıralım, o gün sadece onlarla ya da onların anılarıyla geçirelim” derler. Bu öneri belediye başkanına söylenir ve öneriyi kabul eder. Gazetelerde yayınlanmasıyla birlikte ABD kongresi ve ardından 1914 yılında ABD başkanı Wilson tarafından mayıs ayının ikinci Pazar günü “Anneler Günü” olarak ilan edilir ve bu gün tüm dünyaya dalga dalga yayılır. İşte anneler günü aslında hüzünlü bir başlangıcı vardır.

Türkiye’de Anneler Günü Ne Zamandan beri kutlanıyor?

1950 li yıllarda Türk Kadınlar Birliği ülkemizde de “Anneler Günü” kutlanılsın diye talepte bulunur ve bu talepleri 1955 yılında kabul edilir. O yıl ülkemizde ilk anneler günü kutlaması yapılır ve 1955 yılından beri mayıs ayının ikinci Pazar günü “Anneler Günü” olarak kutlanmaya devam eder.

Türkiye’de ilk yapılan anneler günü kutlaması için 98 yaşında olan Nene Hatun seçilir ve eli öpülerek hediyeler verilir. Ayrıca o yıl radyo programları, okullarda çeşitli aktiviteler yapılmıştır.

Sizde annenize aşağıdan yorum kısmında küçük ve güzel bir mektup yazabilirsiniz, sadece içinizden gelen samimi cümlelerle hadi bekliyoruz. 🙂

16 Comments

  1. Anneme bir mektup:Canım annem belki seni seviyorum diyemiyorum ama aslında çok yapmak istiyorum, “SENİ ÇOK SEVİYORUM ANNECİĞİM” inşallah bu sene dicem

    Cevapla
  2. İnsanlar niye savaşır,kavga eder. Ne içindir kin, öfke, şiddet. Kadına,anaya saygı. Dünya yerinde duruyor. İnsanoğlu sen kendine zarardasın. Hiç bir ana sanmıyorumki bebeğini öfkeyle dünya ya getirsin. yedigin, bir lokma ekmek onuda huzurla yemek dilegiyle. Temiz saygı ve sevgi dolu yarınlar umudumuz.

    Cevapla

Yorum Yap