Seçimler

2019 Genel Seçimler Ne Zaman? Genel Seçimlere Kaç Gün Kaldı?

Genel Seçim Tarihi: 25 Ekim 2019

Bu yazımızda genel seçimler ne zaman, seçimlere ne kadar zaman var, genel seçimlerin yapılma tarihi gibi konularda sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

Aşağıda genel seçimlere kalan zamanı gösteren geri sayım sayacı vardır. Milletvekili seçimlerine kalan zamanı sayacımızdan ayrıntılı bir şekilde görebilirsiniz. Seçim tarihinde herhangi bir değişiklik olursa sayacımızı güncelleyeceğiz.

Önümüzdeki İlk genel seçimler 25 ekim 2019 tarihinde yapılacaktır. Mevcut yasalarda ülkemizde genel seçimler yani milletvekili seçimleri 4 yılda bir yapılmaktadır. 2017 nisan ayında yapılacak olan cumhurbaşkanlığı sistemini de içeren anayasa değişiklik paketi referandumda kabul görürse, 2019 yılından sonraki genel seçimler 5 yılda bir yapılacaktır.

En son genel seçimler 2015 yılında yapıldı ardından gelecek genel seçim 2019 yılında olacaktır. Seçimlerle ilgili bir diğer ihtimal de 2019 yılında 3 seçimin birleştirilmesi. Eğer gerekli yasal düzenlemeler yapılırsa 2019 yılında hem genel seçimler hem de yerel seçimler yapılabilir.

Türkiye’de uzun yıllardır erken baskın seçimler olmuyor fakat bu durum daha ne kadar devam eder göreceğiz. Bazen 2 yılda bazen 1. yılın sonunda erken seçime gittiğimiz görülmüştür.

Genel seçimler ile ülkemizi yönetecek olan partilerin milletvekillerini seçeriz ve en fazla oy alan parti hükümeti kurmakla görevlendirilmektedir. Eğer birinci partinin milletvekili sayısı 276 ve üzerinde ise tek başına iktidar olabilmekte. 276 milletvekilinden az ise bir başka parti veya partilerle koalisyon yapma yolu aranmaktadır.

Eğer referandum kabul görürse genel seçimler nasıl ve hangi yıl olacak o konu tam net değil. Dedik ya burası Türkiye her şey bir anda değişebiliyor, bizim hızımıza kimse ayak uyduramaz. 🙂

Kişi nerede oy kullanacağını ise muhtarlıklardan dağıtılan oy pusulası ile ya da Yüksek seçim kurulunun web sitesi üzerinden öğrenebilir.

Seçimlerin yapılacağı sabah herkes bir heyecan içinde uyanır ve kahvaltısını yapar. Ardından demokratik görevini yerine getirmek için oy kullanacağı okula gider, sandığının olduğu sınıfı bulur. Sandık görevlilerine kimliğini ibraz ettikten sonra seçim pusulasını ve mührü alıp, paravanın arkasına geçer ve istediği parti veya bağımsız adayın üstüne mührünü basar, hepsi bu kadar. Ardından seçim yasakları kalkınca akşam 7 gibi geçeriz TV’nin karşısına ve izleriz partilerin oy oranlarını. Zaten en geç 1-2 saat sonra iş netleşiyor. Hayırlı seçimler olsun ülkemiz ve milletimiz için.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir