Yaş

Evlenme Yaşı Kaç Hesaplama

Evlilik ve evlenme yaşı ile ilgili tüm sorularınıza cevaplar burada. Aşağıdaki erkek ve bayan doğum tarihinizi girin ve evlenebilmek için kanuni yaş şartlarına ulaşıp ulaşamadığınızı öğrenin.

Evlenme yaş hesaplama aracımız ile bayan ve erkek doğum tarihleri girilerek evlenme yaşları tutuyor mu, kendi rızasıyla evlenebilir mi, kanunen evlenme yaş sınırını öğrenerek kafanızdaki sorulara cevap bulabilirsiniz. Ayrıca eğer yaşınız tutmaz ise ailenizin rızasıyla evlenebilmeniz için kaç günün kaldığını ya da kendi iradeniz ile kimseden izin almadan evlenmeniz için kalan zamanı öğrenebilirsiniz.

Bayan:
Erkek:

Öncelikle kişinin evlenebilmesi için Türk medeni kanununa göre belli yaş kriterini yerine getirmiş olması gerekir. Örneğin;

  • Kişi kendi rızasıyla evlenebilmesi için 18 yaşını doldurmuş olması gerekir.
  • Kişinin ailesinin rızasıyla evlenebilmesi için 17 yaşını doldurmuş olması gerekir. Yani eğer 18 yaşınızdan gün almışsanız ailenizin ancak rızasıyla nikah kıyabilirsiniz.

Örneğin:1 ocak 2001 doğumlu bir kişi tamamen kendi rızasıyla evlenebilmesi için 18 yaşını doldurduğu tarih olan 1 0cak 2019 tarihinden sonra evlenmesi mümkündür. Aynı ikiş ailesinin onay verip evlenebilmesi için de 1 Ocak 2018 yılını beklemesi gerekir.

Akraba Evliliği konusuna gelirsek; Anne, baba, dede gibi üst soy ile altsoy olan kardeşleri arasında, kızın dayı, amca, erkeğin de hala ve teyze ile evlenmesi yasaktır.

 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

21 Comments

Yorum Yap