Kpss Kaç Yılda Bir Yapılır?

Devlet memuru olmak isteyenler için yapılan Kpss sınavının kaç yılda bir yapıldığını bu yazımızda değineceğiz. Aşağıda ki kpss sınavlarının kaç yılda bir yapıldığını göreceksiniz.

 • Kpss sınavı ösym tarafından her mezun grubuna göre ya her yıl ya da iki yılda bir yapılmaktadır. Kpss Sınav türleri aşağıdadır;

  KPSS Lisans (genel yetenek-genel kültür, eğitim bilimleri)

 • KPSS Lisans (alan bilgisi)
 • KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT)
 • Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS)
 • KPSS Ön Lisans (Ön Lisans Düzeyi)
 • KPSS Ortaöğretim (Lise mezunları için, ortaöğretim düzeyi)
 • KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi (DHBT)

Her yıl milyonlarca mezunun devlet memuru olmak istemesi ya da özel sektörde olup da çalışma şartları, maaş düşüklüğü, garanti iş olmaması ve işten çıkarılma korkusu sebepleri yüzünden devlete geçme istemesi bu kadar insanı kpss sınavlarıyla ilgilenmelerine sebep olmaktadır. Bu sebepten birçok insan kpss sınavının kaç yılda bir yapıldığını bilmemekte ve kpss sınavı kaç yılda bir yapılır gibi soruları akıllarına getirmektedir. Şimdi mezuniyet durumuna göre en aşağıdan en yukarıya doğru kpss sınavlarının kaç yılda bir yapıldığını tek tek ele alalım.

KPSS Ortaöğretim (lise) Kaç Yılda Bir Yapılır?

Kpss Ortaöğretim sınavı ile devlette memur olmak isteyen milyonlarca lise mezununun girdiği bir sınavdır. Ösym tarafından yapılır ve tüm Türkiye’de aynı gün ve saatte başlar. Diğer adı da lise kpss sınavıdır. Lise kpss 2 yılda bir yapılır. En son yapılan Kpss ortaöğretim sınavı 2016 yılında yapıldığından bir sonraki Kpss ortaöğretim sınavı 2018 yılında yapılacaktır. Kpss ortaöğretim sınavı çift yıllarda yapılmaktadır. Sırasıyla bundan sonra yapılacak Kpss ortaöğretim sınavları 2018, 2020, 2022, 2024, 2026, 2028 yıllarında yapılacaktır.

KPSS Önlisans Kaç Yılda Bir Yapılır?

Kpss önlisans sınavı da Kpss lise sınavı gibi 2 yılda bir yapılır. Kpss Önlisans ile aynı yıllarda 1 ay arayla yapılmaktadır. Kpss önlisans sınavına 2 yıllık meslek yüksek okulu mezunları girmektedir. Lisans okuyan ama 2 yıllık mezunları da bu sınava girip memur olma şansları vardır. Tek kıstas en son mezun olunan okulun iki yıllık olmasıdır. Bundan sonra Kpss önlisans hangi yıllarda yapılacak sorusuna cevap ise; 2018, 2020, 2022, 2024, 2026, 2028 yıllarıdır diyebiliriz.

KPSS Lisans Sınavı Kaç Yılda Bir Yapılır?

Kpss lisans sınavı kaç yılda bir yapılır sorusunda cevap verirken önemli bir diğer ayrıntı Kpss A ve Kpss B grubu kavramlarını açıklayalım. Kpss lisans sınavı mayıs ayında yapılır.

Kpss A ve B grubu arasındaki farklar nelerdir?

 • KPSS a grubu yeterli için gerekli puanı alan adayların bir de girmek istedikleri kurum tarafından yapılan yazılı ve/veya sözlü mülakat sınavlarına girilebilen kadrolardır. Müfettiş, denetçi, uzman, kontroller vb kadrolar A grubu kadrolardır. Kpss A kariyer mesleği kadrolarıdır.
 • Kpss A grubu sınavı her yıl yapılır.
 • Kpss B grubu sınavı ise 2 yılda bir yapılır.
 • Kpss B sınavına tüm lisans mezunları girebilmektedir.
 • Kpss A sınavına ise İİBF, SBF, Hukuk, Mühendislik vb fakültelerden mezun olanlar girebilmektedir.
  Kpss A kariyer meslek kadrosu olarak ta bilinir.
 • Kpss B kadroları mühendislik, teknikerlik, teknisyenlik, memur, psikolog, mimar, veteriner gibi kadrolardır.

KPSS Öabt Kaç Yılda Bir Yapılır?

KPSS ile öğretmen olmak isteyenlerin girdiği ek sınav olan Kpss öğretmenlik alan bilgisi sınavı her yıl yapılmaktadır. Kpss Öabt ile alım yapılan branşlar; Biyoloji, Coğrafya, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Fen ve Teknoloji, Fizik, İlköğretim Matematik, Kimya, Matematik (Lise), Okul öncesi Öğretmenliği, Rehber Öğretmen, Sınıf Öğretmenliği, Sosyal Bilgiler, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, Türkçe, Yabancı Dil (Almanca İngilizce). Bu branş mezunları Kpss Öabt sınavına her sene girmek zorundadırlar. Kpss Öabt temmuz ayında yapılır.

E-KPSS Kaç Yılda Bir Yapılır?

Engelli vatandaşlarımızdan devlet memuru olmak isteyenlerin Engelli kamu personeli seçme sınavı 2 yılda bir defa yapılmaktadır. Genelde E-kpss sınavı nisan ayında yapılır.

KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi (DHBT) Kaç Yılda Bir Yapılır?

Kpss Din hizmetleri alan bilgisi sınavı (DHBT) 2 senede bir yapılmaktadır. Kpss din hizmetleri sınavı bundan sonra 2016, 2018, 2020, 2022 yıllarında yapılacaktır.

One thought on “Kpss Kaç Yılda Bir Yapılır?

 • 20 Şubat 2019 tarihinde, saat 23:18
  Permalink

  tam olarakanlamadım şimdi lisans kpss genel yetenek genel kültür kaç yılda bir giriliyor iibf mezunu için soruyorum.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.